Ak Günlük

post image

 

 Akamber, Günnük, Sığla, Sığıla 
Bilgi Acıfındıkgiller familyasındandır. Yeryüzünün Üçüncü (Tersiyer) döneminden, yani yaklaşık 65 milyon yıl öncesinden günümüze kalan Anadolu Günlük ağacı (Liquidambar orientalis) dünyada yalnızca ülkemizde, Muğla ilimizin Marmaris, Milas, Köyceğiz ve Fethiye ilçelerinde yabani olarak yetişmektedir. Aynı cinsten Amerikan Günlük ağacı (L. styracifluea) ile Formoza Günlük ağacı (L. formosana) ülkemizde yetişmez. Anadolu Günlük ağacı 20 m’ye kadar boylanabilen, kışın yapraklarını dökmeyen, çınara benzeyen kalın dallı ve geniş tepeli bir bitki olup ya tek cins ya da diğer ağaçlarla birlikte ormanlar oluşturarak gelişir. Çınarınkine benzeyen ama daha küçük ve daha açık renkli olan yapraklan ince uzun saplı, 3-7 loplu ve bu lopların kenarları keskin dişlidir. Yaz mevsiminde açan çiçekleri yeşilimsi renktedir. Aynı ağaç üzerinde erkek ve dişi eşeyli çiçekleri ayrı gruplar halinde bulunur. Kapsül biçimindeki meyvelerinin içinde 1-2 tane küçük tohumu yer alır. Nemli ve humuslu toprakları seven günlük ağacı, döktüğü tohumlarla çoğalır.
Günlük ağacının odunlaşmıs gövdesi üzerinde balsam kanalları vardır. Her ağaçtan iki ya da üç yılda bir, yaz mevsiminde uzunlamasına yarıklar açılarak ağacın güzel kokulu yağı (balsam) ve kabukları alınır. Bu balsam stirol adlı uçucu yağ, vanilin, rejine, sinnanik asit, stirasin ve storesin adlı maddeleri içerir. Parfümeri endüstrisinde iyi bir koku tespit edicidir (fîksatif). Günlük ya da sığla yağı denilen bu balsam, Türkiye’nin tarımda önemli bir dışsatım ürünüdür. Ayrıca tütüne güzel koku vermek üzere kullanılır. Ağacın balsamı alınmış kabukları buhur adıyla dini törenlerde tütsü olarak yakılır.
Tibbi Etkileri ve Kullanımı Piyasada satılan sarımsı gri renkli, bal gibi koyu kıvamlı, güzel kokulu ve acımsı tatlı günlük ya da sığla yağının tıbbi etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri şöyle özetlenebilir:
• İyi bir antiseptiktir. Yaraların temizlenmesinde ve iyileştirilmesinde dıştan uygulanır.
• Ciltte ve saçlı deride de antiseptik ve temizleyici olarak dıştan uygulanır.
• Uyuz ve mantar gibi deri hastalıklarında günlük merhemi ya da yakısı şeklinde uygulanarak, asalak öldürücü ve iyileştirici etkilerinden yararlanılır.
• Mide ve onikiparmakbağırsağı ülserlerinde yara iyileştirici niteliğinden yararlanılır. Bunun için günlük yağı sulandırılıp içine bal ya da şeker katılarak tatlandırılıp içilir.
• Ayrıca günlük yağı balgam söktürücü, nefes darlığını giderici ve bedeni rahatlatıcı etkiler taşır. Bunun için bir önceki maddedeki gibi tatlandırılıp sulandırılarak içilir.
Akgünlük; Peygamberimiz (asm) “Sizlere akgünlük sakızını tavsiye ederim. Zira yüce Allah, bunda birçok hastalık için şifa yaratmıştır.” “Kalbe kuvvet verir, unutkanlığı giderir.”
Günlük bitkisi (Boswiella) Hafiza geliştirmede çok yararlı.. 
________________________________________
Bu bitkiyi tanıtırken Günlük veya sığla bitkisi desem kimse bakmaz değil mi ?
bir de dier adlarını veriyim belki o zaman dikkatinizi çeker Buhur/Boswellia/Styrax/Frankincense/Encens
Bosweillia bitkisi hafıza geliştirmede birebir  bu daha iyi..
1-Mide ülseri,gastrit:Günlük öğütülüp balla macum yapılıp aç karnına 1’erçay-şeker kaşığı yenmeye devam edilir.
2-Öksürük:günlük çam sakızı öğütülüp balla macun yapılarak yenmeye devam edilir.günlük mangala(ateşe)atılıp buharı teneffüs edilir.
3-nefes darlığı:günlük,sinir otuyla beraber öğütülüp balla macun yapılıp yenmeye devam edilir.günlük sakızı çiğnenmeye devam edilir.günlükle tütsülenir.
4-ses kısıklığı:günlük çiğnenmeye devam edilir,günlük tütsüsü yapılır.hacuç pişirilip yedirilir
5-unutkanlık & Hafıza geliştirme :günlük kuru üzümle beraber çiğnenip yenmeye devam edilir. günde 21 adet kuru üzüm,3-5 adet günlük.
6-yara iltihap:günlük toz yapılıp yaralara iltihaplı yerlere ekilir.
7-vücüda kuvvet verici:günlük öğütülüp kuvvet macunlarına katılırsa,macunun tesiri artar.
8-ishal:günlük öğütülüp,soğuk bal şerbetine katılıp içilmeye devam edilir.
9-idrar söktürücü:günlük,öğütülüp ılık bal şerbetine katılıp içilmeye devam edilir.
10-romatizma ağrıları:günlük,öğütülüp sıcak bal şerbetine katılıp içilmeye devam edilir.
11-kekemelik ve konuşmayn çocuk:günlük,sakızı çiğnenmeye devam edilir.
TAVSİYE: Günlük ağacı, Afrika ve Hindistan’da yetişir. ağaç kabukları çizilerek sütü akar ve kuruyunca günlük sakızı elde edilir. Baharatçılarda bol miktarda bulunur.mevlitlerde buhur olarak kullanılır.


“Ak Günlük” için 11 cevap

 1. Türk-Jimmy dedi ki:

  Hafizayi güclendirmekte kullanilan kara üzümlerim cekirdekli veya cekirdeksiz olmasi önem tasiyormu. Boswellia Sacra kullanilabilirmi?

  Tesekürler

  • Yönetici dedi ki:

   Merhabalar, Yoğunluktan dolayı Ahmet Bey İnternet üzerinden gelen sorularla şu sıralar ilgilenemiyor. 0224 361 24 81 Numaralı telefonu arayarak bilgi alabilirsiniz.

 2. Sinem Kantarcı dedi ki:

  Gerçekten çok faydalı bulduğum şeylerden biridir. Akgünlük kullanımım sonucunda bayağı bir etkisini gördüm. Bu bilgileri paylaştığınız için teşekkür ederim.

 3. Zehra dedi ki:

  İltihapli romatizmaya faydası varmı acba bilgi verirsen rseniz sevinirim

 4. Gulsen dedi ki:

  Ak günlüğun yakısi nasıl yapilir

 5. Beyhan Kocatepe dedi ki:

  Merhaba.A.S hastasıyım.Akgunluk sakizini öğütüp de mi kullanicam.Ac karnına mi daha etkili olur.Olcusu nasıl olmalı.Tesekkur ederim

 6. MUSTAFA ÖZOLGUN dedi ki:

  BAĞIRSAK VE MİDEDEKİ BAKTERİLER İÇİN NE TVSİYE EDİLEBİLİR SELAMLAR

 7. Yasin yalcın dedi ki:

  Akgünlük sakızı yakısı nasıl yapılır veya satılıyormu kullanımı nasıldır

  • admin dedi ki:

   Merhaba evet mevcuttur, bizim kendi ürünümüz olan yakımızı tavsiye ederiz. Detaylı bilgi için (0224) 361 24 81 bu numaraya whatsaptan yazabilir dilerseniz arayabilirsiniz. Geçmiş olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir